Krem z czarnego bzu i jabłek (wegański, bezglutenowy, bez cukru)

Korzystając z darów, jakie daje nam las, postanowiłam ostatnio nazbierać owoców czarnego bzu.
Dziki czarny bez zawiera wiele cennych dla zdrowia składników. Może właśnie dlatego bywa nazywany też bzem aptecznym lub bzem aptekarskim. Wiosną warto korzystać z kwiatów czarnego bzu, natomiast teraz jest ostatnia szansa na zbieranie owoców. Co w sobie kryją te ciemnofioletowe kuleczki? Przede wszystkim glikozody antocyjanowe, ale także witaminy (m.in. C, B i prowitamina A), związki mineralne (wapń, potas, sód, glin i żelazo), garbniki czy kwasy owocowe. Są silnym antyoksydantem, wykazują działanie oczyszczające, odtruwające, przeczyszczające i przeciwbólowe. Spożycie niedojrzałych i nieprzetworzonych owoców może jednak prowadzić do zatrucia, ze względu na zawartość glikozydów cyjanogennych (głównie sambunigrynę), dlatego należy je suszyć lub gotować.
Krem z czarnego bzu i jabłek jest świetny do smarowania gofrów czy naleśników, ale również jako sos do makaronu. Tutaj przykładowy przepis na makaron z musem z owoców czarnego bzu i jabłek z prażonymi jabłkami i orzechami. Idealny na śniadanie, obiad czy podwieczorek.


KREM Z CZARNEGO BZU I JABŁEK

Około 400ml.

Składniki:
  • 1 szkl. owoców czarnego bzu
  • 1 szkl. tłustego mleka kokosowego (z kartonu lub z puszki)
  • 1/2 szkl. jabłek (u mnie szara reneta pozostała po wydrążaniu owoców do pieczenia z szoczewicą - przepis)
  • 6 suszonych daktyli
  • 1 kawałek kory cynamonu
  • 2 goździki
  • 3 ziarna kardamonu (zielone, otwarte)
  • ewentualnie sok z cytryny do korekty smaku
Do podania:
  • ulubiony makaron
  • jabłka pokrojone w ósemki (dwa małe lub jedno duże na osobę) - u mnie zabrakło szarej renety, użyłam małych słodkich jabłuszek
  • garść orzechów laskowych
  •  krem z czarnego bzu i jabłek (około 100ml na osobę)
Wykonanie:
  1. Owoce czarnego bzu odrywam od gałązek/ogonków. Płuczę na sicie, przenoszę do garnka i zalewam mlekiem kokosowym. Dodaję laskę cynamonu, goździki i rozpołowione ziarna kardamonu. Gotuję pod przykryciem, na małym ogniu, przez 30 minut.
  2. Zawartość garnka przelewam przez drobne sito, usuwam korę cynamonu i dokładnie przecieram, pozbywając się pestek i pozostałych przypraw. Uzyskany przecier ponownie przenoszę do garnka, dodaję daktyle i kawałki jabłek. Gotuję bez przykrycia przez 5-10 minut, do czasu aż daktyle będą miękkie. Następnie wszystko razem miksuję ręcznym blenderem na gładko.
  3. Mus przelewam do słoiczków i wstawiam do lodówki, bądź wykorzystuję od razu. Jeszcze ciepły będzie bardziej płynny, po schłodzeniu nabierze kremowej, smarownej konsystencji.
Propozycja podania - makaron z musem z czarnego bzu i jabłek, z prażonymi jabłkami i orzechami laskowymi. 
  1.  Makaron gotuję według instrukcji na opakowaniu. Odcedzam na durszlaku. Odrobinę wody można ewentualnie zachować do rozrzedzenia musu/kremu.
  2. Jabłka obieram, kroję w ćwiartki i usuwam gniazda nasienne, następnie każdą część rozkrawam jeszcze na połowę. Orzechy laskowe siekam.
  3. Na suchej patelni układam kawałki jabłek i podgrzewam na małym ogniu, aż zaczną się rumienić, następnie przekładam na drugą stronę i dalej przypiekam. Gdy jabłka będą rumiane wsypuję posiekane orzechy, mieszam i chwilę razem podgrzewam.
  4. Do misek przekładam ugotowany makaron, dodaję krem z czarnego bzu i jabłek, mieszam. Na wierzch układam prażone jabłka z orzechami laskowymi.
Smacznego!


Komentarze

Popularne posty