Jaglanka karobowa w walce z przeziębieniem (wegańska, bezglutenowa, bez cukru)

Młody wstał wczoraj ochrypły. W obawie przed rozwojem jakiegoś choróbska, od razu przystąpiłam do działania! Zebrałam produkty o właściwościach przeciwwirusowych, odśluzowujących, oczyszczających i odżywiających. Kasza jaglana i karob, jako baza - bardzo pomocne w walce z przeziębieniem i grypą. Do tego przyprawy o szczególnym działaniu antybiotycznym, jak kurkuma wspierana przez dodatek pieprzu, imbir, cynamon i gałka muszkatołowa. Szczypta soli niejodowanej która odkazi gardło, świeżo zmielone nasiona lnu zapewnią cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Owoce, którymi akurat dysponowałam, też nie pozostają bez znaczenia przy przeziębieniu - bogate w polifenole winogrona i minikiwi jako źródło witaminy C. W tym śniadaniu chyba tylko mus kokosowy był jedynie dla smaku.


JAGLANKA KAROBOWA
w walce z przeziębieniem

2 porcje

Składniki:
  • 1/2 szkl. kaszy jaglanej (suche ziarna)
  • 1 i 1/4 szkl. wody (lub napoju roślinnego)
  • 2 łyżki karobu
  • 1 łyżka musu kokosowego (opcjonalnie, jeżeli kaszę gotujesz na wodzie)
  • 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 łyżeczki imbiru
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • szczypta soli himalajskiej i pieprzu
  • Owoce bogate w antyoksydanty - u mnie ciemne winogrona i mini kiwi
 Wykonanie:
  1. Kaszę jaglaną przesypuję na gęste sito, przelewam wrzątkiem a następnie płuczę pod zimną wodą. Wsypuję do garnka, zalewam 1 i 1/4 szklanki wody.
  2. Dodaję mus kokosowy, karob i przyprawy. Gotuję pod przykryciem, bez mieszania, aż kasza wchłonie cały płyn. Następnie wyłączam palnik i pozwalam kaszy odpocząć.
  3. Siemię lniane mielę w młynku do kawy, owoce myję i kroję.
  4. Kaszę mieszam z siemieniem, przekładam do miseczek i posypuję owocami. Młody dodatkowo dostał do picia rozcieńczony w ciepłej wodzie sok z aronii.
Na zdrowie! ☺


Komentarze

  1. W jakim celu dodajesz siemię lniane? Żeby kasza była gęsta? Orientujesz się od kiedy można dziecku podawać siemię lniane?
    Z córka często na śniadanie jemy kaszę jaglaną, więc przepis pewnie u nas zagości (tylko bez soli! ;-) )
    M.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Siemię lniane jest tutaj źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale także wzbogaca potrawę o inne związki odżywcze, jak np. lignany czy błonnik.

      Nie jestem dietetykiem, ale z tego co sobie przypominam, mielone nasiona i orzechy można podawać praktycznie od początku rozszerzania diety. Przy siemieniu lnianym należy jednak pamiętać, że silnie wiąże wodę i pęcznieje. Dlatego jeżeli podajesz je niemowlakowi, koniecznie zadbaj aby przyjął odpowiednią ilość płynów. Możesz dodać więcej wody do jaglanki, którą siemię zwiąże.

      Przy podanej ilości składników jaglanka wyjdzie gęsta nawet bez dodatku siemienia lnianego, więc jeżeli masz obiekcje, zamiast mielonego lnu dodaj dobry olej tłoczony na zimno (może lniany?).

      Pozdrawiam i życzę smacznego :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty