Pasta z zielonej soczewicy i szpinaku (wegańska, bezglutenowa)

Kolejna do kolekcji, pasta kanapkowa. Jak w większości przypadków, bazą są strączki - tym razem zielona soczewica, warzywną wkładką jest szpinak, natomiast suszone pomidory dodają smaku umami. Jeżeli chodzi o udział oleju zimno tłoczonego, to moim zdaniem najlepiej tutaj pasuje oliwa z oliwek.
Przygotowałam zieloną pastę ze szpinakiem nie dlatego, żeby przemycać go dziecku po kryjomu. Przygotowałam ją dlatego, że z różnych powodów często pomijamy dodatek świeżych warzyw na kanapce. Nie chce nam się ich myć, wyjmować z szuflady, układać na kanapce albo wydaje nam się, że nie mamy czasu na szykowanie takich "pracochłonnych" kanapek. Różnie bywa. W przypadku Młodego, wszelka zielenina o delikatnych listkach, typu sałata, roszponka, rukola czy właśnie szpinak, są odrzucane w momencie przyklejenia się pierwszego kawałka do podniebienia. Co do ich smaków, zarzutów nie ma i chętnie zjada zielone pesto lub zupy kremy z ich udziałem. Tę pastę przygotowaliśmy wspólnie, więc doskonale wiedział, że jest w niej szpinak. Ledwo skończyłam ją miksować, już wyjadał ją palcami prosto z garnka i mówił "Niedobra jest, ze szpinakiem, ale smakuuuje mi". A kolejnego dnia sam przyszedł i poprosił o "chleb posmarowany szpinakiem" na drugie śniadanie. ❤


PASTA Z ZIELONEJ SOCZEWICY I SZPINAKU

Około 600ml.

Składniki:
  • 1 szkl. zielonej soczewicy, suche ziarna (200g)
  • 2 garście świeżego szpinaku (80-100g)
  • 7 suszonych pomidorów, takich BEZ oleju (30g)
  • 3 ząbki czosnku
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka czubrycy
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • sól - do smaku, jeżeli czubryca była bez soli

Wykonanie:
  1. Soczewicę przepłukuję na sicie, następnie przenoszę do garnka i zalewam zimną wodą w dowolnej ilości, byle ponad poziom ziaren. Pozostawiam do namoczenia na minimum 30 minut.
  2. Odlewam wodę z moczenia soczewicy, wlewam 2 szklanki świeżej wody i gotuję pod przykryciem na małym ogniu do czasu, aż soczewica wchłonie całą wodę i będzie miękka. W razie potrzeby dolewam odrobinę wody.
  3. Do ugotowanej i lekko przestudzonej soczewicy dodaję szpinak, pomidory pokrojone w kostkę (lub paski), czosnek przeciśnięty przez praskę, przyprawy oraz oliwę. Wszystko razem blenduję żyrafą na gładko. Gotową pastę przekładam do słoiczków i przechowuję w lodówce.
 Smacznego!




Nasiona roślin strączkowych na talerzu 3.

Komentarze

Popularne posty