Bułki na parze nadziewane jabłkami (wegańskie)

Pampuchy nadziewane słodko-kwaśnymi jabłkami. Idealne na obiad lub podwieczorek, ale sprawdzą się także na leniwe śniadanie, lub szybkie śniadanie jeżeli tylko podgrzewamy "wczorajsze" kluski. Z dodatkiem mąki pełnoziarnistej, żeby było trochę zdrowiej. Swoją formą przypominają jagodzianki, tylko... że są bez jagód. Gotowane na parze, jak klasyczne pampuchy. Można je podawać z kwaśną śmietaną, słodką śmietanką, orzechami lub rodzynkami.



BUŁKI NA PARZE NADZIEWANE JABŁKAMI

12 sztuk

Składniki:

Ciasto drożdżowe na kluski
  • 2 szkl. mąki pszennej (typ 650) + 1 łyżeczka
  • 2 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej (typ 2000)
  • 1 i 1/2 szkl. ciepłej wody
  • 100g margaryny roślinnej, upłynnionej i wystudzonej
  • 20g drożdży świeżych
  • 1 łyżka + 1 łyżeczka cukru nierafinowanego
Nadzienie jabłkowe
  • 6 szt. jabłek (u mnie szara reneta, ok. 1kg)
  • 1/4 - 1/2 szkl. wody
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka cynamonu
Do podania (opcjonalnie): mleczko kokosowe zakwaszone sokiem z cytryny, siekane orzechy włoskie, cynamon, jabłka.

Wykonanie:
  1. Zaczyn drożdżowy. Drożdże kruszę do dużego kubka lub miski. Dosypuję 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę mąki. Mieszam i zalewam 1 szklanką ciepłej wody. Przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na 10-15 minut.
  2. Ciasto drożdżowe. Do dużej miski wsypuję oba rodzaje mąki (można przesiać) i 1 łyżkę cukru, mieszam. Dolewam zaczyn drożdżowy oraz pozostałą wodę. Wyrabiam miękkie i elastyczne ciasto. Po około 10 minutach ugniatania wlewam rozpuszczoną i przestudzoną margarynę roślinną i wyrabiam przez kolejne 5 minut. Ciasto pozostawiam w misce, przykrywam sciereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na 1 i 1/2 godziny do wyrośnięcia.
  3. Nadzienie jabłkowe. Jabłka obieram, usuwam gniazda nasienne i kroję w drobną kostkę lub plasterki.
  4. Do garnka wlewam wodę i zagotowuję. Wrzucam pokrojone jabłka i duszę przez 10-15 minut, aż zmiękną. Dodaję sok z cytryny i cynamon. Mieszam i odstawiam do przestygnięcia. Jeżeli jabłka puszczą sok i nie zdąży on odparować, najlepiej jest go odlać do szklanki i wypić.
  5. Formowanie bułek. Przygotowuję prostokątne kawałki papieru do pieczenia. Wyrośnięte ciasto drożdżowe krótko wyrabniam. Dzielę na dwie części. Jedną wykładam na stolnicę, drugą pozostawiam w misce i chowam do lodówki, aby zbyt mocno nie wyrosło.
  6. Porcję ciasta dzielę na kolejne 6 części, z każdej formuję kulkę, którą następnie rozpłaszczam na placek. Dużą łyżką nakładam farsz jabłkowy i zlepiam brzegi na kształt pieroga. Rogi delikatnie zaginam do środka i przekładam bułkę na papier do pieczenia, łączeniem do dołu. Z kolejnymi kulkami ciasta postępuję analogicznie. Gotowe kluski przykrywam ściereczką i pozostawiam do wyrośnięcia na 25 minut.
  7. Pod koniec wyrastania pierwszej partii bułek, zagotowuję wodę w garnku. Do wkładu przeznaczonego do gotowania na parze, wkładam po dwie bułki razem z papierem na którym wyrastały. Paruję przez 8-10 minut. Podczas wyjmowania odklejam papier.
  8. W międzyczasie wyjmuję drugą połówkę ciasta i postępuję analogicznie jak podczas lepienia pierwszej partii bułek.
  9. Kluski na parze podaję ciepłe, polane jogurtem kokosowym lub kwaśną tłustą śmietanką. Posypane cynamonem i siekanymi orzechami. Z dodatkową porcją surowego jabłka, albo prażonymi jabłkami, jeżeli przygotujesz za dużo farszu.
Smacznego!


Komentarze

Popularne posty