Miętówka - nalewka z mięty

Ostatnio było tutaj trochę cicho, więc od razu podrzucam coś mocnego!

Nalewka miętowa :)

Mięta charakteryzuje się oszałamiającym aromatem i smakiem, ale także wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Znana jest z tego, że ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, działa rozkurczowo, ale także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Mięta jest źródłem flawonoidów, garbników, olejków eterycznych (głownie mentolu), chlorofilu, witamin i minerałów (np. żelaza, miedzi, magnezu, sodu, cynku, manganu). Preparatów z miętą nie należy stosować u niemowląt i małych dzieci, bezpośrednio w obrębie ust, nosa i piersi. Nalewka to roślinny wyciąg alkoholowy, więc dzieciom tym bardziej nie powinno się go podawać.

Za pomocą alkoholu wyekstrahujemy z ziela związki czynne. Dzięki temu, miętówka pita z umiarem, będzie wykazywała właściwości lecznicze. Dodatkowo zyska piękny, zielony kolor (w odróżnieniu od syropu miętowego). Warunek? Nie można dodawać soku z cytryny.

Nalewka z mięty może być pita solo, z kostkami lodu lub rozcieńczona lodowatą wodą. Można z niej także przygotowywać drinki. Smacznego!

MIĘTÓWKA - nalewka z mięty

około 1 litr nalewki

 Składniki:

  • 50 g ziela mięty (liście i łodygi)
  • 500 ml spirytusu 95%
  • 1 szkl. cukru
  • 2 szkl. wody (można mniej, jeżeli ktoś woli bardzo mocne alkohole)

Wykonanie:

  1. Całe łodygi mięty myję i delikatnie osuszam. Umieszczam w czystym, wyparzonym słoju i lekko rozcieram tłuczkiem, żeby alkohol mógł łatwiej wydobyć wszystkie cenne składniki.
  2. Miętę zalewam spirytusem 95 % i odstawiam na około 3 doby, do czasu aż wszystkie liście i łodygi staną się ciemnozielone i sztywne. Słoik koniecznie trzymam w ciemnym miejscu i codziennie nim kołyszę. Jeżeli robię nalewkę z podwójnej, potrójnej, ... porcji, to czas maceracji mięty w alkoholu wydłużam do 5 dni (u mnie mięta rośnie jak chwast, więc sobie nie żałuję).
  3. Uzyskany ekstrakt przelewam przez sito do drugiego słoja, żeby pozbyć się łodyżek i listków.
  4. W garnku zagotowuję wodę z cukrem. Powstały syrop studzę i chłodny łączę z uzyskanym ekstraktem alkoholowym. Całość odstawiam na 4 do 7 dni w ciemne miejsce.
  5. Po tym czasie nalewkę przelewam przez filtr do kawy lub gruby ręcznik kuchenny, żeby usunąć drobne zanieczyszczenia i osady.
  6. Nalewkę miętową należy chronić przed światłem, dzięki czemu zachowa swój piękny,  naturalny, zielony kolor. Najlepiej od razu przelać ją do butelek z ciemnego szkła. Z podanych ilości wyjdzie około 1 litr miętówki.
  7. Butelki z nalewką miętową opisuję i odstawiam do piwnicy. Można ją degustować od razu, ale lepiej poczekać około 3 miesiące, aż dojrzeje.

Komentarze

Popularne posty