Placki z surowej kaszy jęczmiennej (wegańskie)

Proste w wykonaniu, 2-składnikowe placki z kaszy. Można je przygotować zarówno na słono, jak i na słodko. Kasza także dowolna, dzisiaj u mnie jęczmienna na wytrawnie. Placuszki mogą z powodzeniem zastąpić chleb i wystąpić w roli mini kanapeczek (np. ze świeżym szpinakiem i pieczonym bakłażanem - jak na dolnym zdjęciu), ale mnie najlepiej smakują z gęstym sosem grzybowym albo gulaszem warzywnym. Nawet z gotowcem ze słoika (takim np. do makaronu albo do dań chińskich), kiedy naprawdę nie ma czasu, pomysłu i/lub składników na obiad. Jedynym utrudnieniem może być czas potrzebny do namoczenia kaszy, tj. około 12 godzin. Ale ponieważ zawsze warto moczyć kasze, aby inaktywować składniki antyodżywcze, także przed gotowaniem, ja często staram się wieczorem zostawić na parapecie jakieś kasze lub strączki do namoczenia a rano decyduję co dalej z nimi zrobić. Taka kasza może zostać spożytkowana do przygotowania porannej "kaszanki", może być ugotowana jako dodatek obiadowy do kotletów, albo właśnie zmiksowana i usmażona na kształt placków. Pamiętaj jednak, że to tylko surowa kasza z wodą i w smaku była by raczej mdła, więc wymagane są przyprawy! U mnie skromnie, jedynie garam masala, ale Ty możesz zaszaleć!


PLACKI Z SUROWEJ KASZY JĘCZMIENNEJ
(przepis bazowy)

Około 14 małych placuszków

Składniki:
  • 1 szkl. suchej kaszy jęczmiennej
  • 1/4 szkl. wody
  • 1 łyżeczka garam masala (lub inne ulubione przyprawy)
  • sól, pieprz - do smaku (opcjonalnie)
  • Olej - do smażenia
Wykonanie:
  1. Dnia poprzedniego - Kaszę przepłukuję na sicie, wsypuję do miski i zalewam podwójną ilością zimnej wody. Odstawiam na kilka godzin do namoczenia, najlepiej na całą noc.
  2. Rano ponownie płuczę kaszę na sicie. Przenoszę do naczynia blendera (u mnie kielichowy) i dodaję świeżą wodę w ilości umożliwiającej miksowanie kaszy (około 1/4 szklanki). Wsypuję przyprawy.
  3. Miksuję pulsacyjnie, starając się jak najlepiej rozdrobnić kaszę.
  4. Na patelni rozgrzewam olej. Łyżką wykładam małe porcje ciasta i formuję płaskie placuszki. Smażę na średnim ogniu po kilka minut z każdej strony.
  5. Podaję jako dodatek do aromatycznych sosów z grzybów lub warzyw.

Smacznego!



Komentarze

Popularne posty