Deser jaglany poziomkowo-truskawkowy (wegański, bezglutenowy, bez cukru)

Pyszny deser z owocami lata!
Poziomki zawierają antocyjany, flawonoidy, garbniki, witaminę C, sole mineralne (m.in. potas, fosfor, żelazo i magnez) oraz kwasy organiczne (m.in. salicylowy, jabłkowy i cytrynowy), są także źródłem karotenoidów. Dzięki takiemu bogactwu składników aktywnych podnoszą odporność organizmu, usprawniają pracę układu krwionośnego, przeciwdziałają chorobom dziąseł i przyzębia. Wzmacniają i odżywiają organizm, działają odtruwająco i wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Truskawki, podobnie jak poziomki (wszak powstały one właśnie przez skrzyżowanie dwóch gatunków poziomek), są bogate w składniki odżywcze. Zawierają liczne flawonoidy, komplet witamin młodości (A, E, C) a także witaminy z grupy B, pektyny i kwasy organiczne. Pomagają obniżyć cholesterol, zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego a także pomagają zmniejszyć powikłania towarzyszące cukrzycy typy 1. Usprawniają trawienie, działają moczopędnie, chronią błonę śluzową żołądka przed uszkodzeniami wywoływanymi spożyciem alkoholu (Oo!), wykazują właściwości antynowotworowe.
Nie ma co się dłużej zastanawiać, deser z poziomkami i truskawkami czeka! Można go zjeść na ciepło jak budyń, ale jeszcze lepiej smakuje po schłodzeniu. Mojej siostrze przypominał w smaku jogurt Jogobella. Ale wiadomo, moja wersja jest dużo zdrowsza! ☺ A świeże poziomki i truskawki są tak słodkie i aromatyczne, że żadne rafinowane słodziki i sztuczne aromaty nie są potrzebne.
Porady: Gdy namoczysz wcześniej orzechy nerkowca deser będzie jeszcze bardziej kremowy, ale jeżeli dopiero przystępujesz do jego przygotowywania i chcesz mieć go na już, wystarczy suche orzechy zmiksować w młynku do kawy i też będzie super. Wtedy jednak użyj ich trochę mniej.


DESER JAGLANY POZIOMKOWO-TRUSKAWKOWY

Około 2-3 porcje

Składniki:
  • 1 i 1/2 szkl. mleka roślinnego (np. owsiane, lub kokosowe)
  • 1/4 szkl. kaszy jaglanej (suchej)
  • 1/2 szkl. orzechów nerkowca
  • 1/2 szkl. poziomek (około 50g)
  • 1/2 szkl. truskawek (około 50g)
  • 2 łyżki syropu klonowego lub daktylowego (lub miodu) - do smaku
  • 2 łyżki oleju kokosowego extra virgin (upłynniony - można dodać do ciepłej kaszy i się rozpuści)
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • Do podania: garść poziomek, garść truskawek, siekane orzechy nerkowca, syrop klonowy.
Wykonanie:
  1. Orzechy nerkowca zalewam zimną wodą i namaczam przez noc, lub kilka godzin. Odcedzam. (Można pominąć, jeżeli komuś się spieszy i suche orzechy zmiksować w młynku do kawy lub malakserze)
  2. W garnku zagotowuję napój roślinny (potocznie zwany mlekiem).
  3. Kaszę jaglaną przelewam wrzątkiem a następnie płuczę pod zimną, bieżącą wodą. Wsypuję do  mleka i gotuję do miękkości (około 15 minut).
  4. Do miski przelewam przestudzoną kaszę wraz z mlekiem, w którym się gotowała. Dorzucam umyte i wstępnie pokrojone truskawki, oraz umyte poziomki. Wlewam syrop klonowy, olej kokosowy i sok z cytryny. Wszystko blenduję na budyń. Przekładam do pucharków lub słoiczków, dekoruję dodatkowymi owocami i siekanymi orzechami, polewam odrobiną syropu. Zjadam od razu, albo chłodzę w lodówce przed podaniem.
Smacznego!


Komentarze

Popularne posty