Makaron ze smażonymi szparagami i rzodkiewkami (wegański)

Makaron ze szparagami i rzodkiewkami to szybki, niebanalny obiad z kilku składników.
Jak tylko pojawiły na targu pierwsze szparagi, to kupowaliśmy hurtowo i chyba każdego dnia lądowały na naszym talerzu. Najczęściej były po prostu smażone. Czasami z dodatkami, czasami bez. Różnie przyprawiane, w zależności kto akurat dzierżył w dłoni patelnię i na co w danym momencie miał ochotę. Dzisiejsza propozycja to również smażone szparagi, jednak w nietuzinkowym towarzystwie. Postanowiłam dla urozmaicenia dorzucić do nich inne warzywo, które przeważnie jemy ciągle w tej samej formie. Rzodkiewka!
Rzodkiewka najczęściej ląduje na kanapkach, dlatego smażona jest miłym urozmaiceniem. W takim wydaniu smakuje trochę jak marynowana, zdecydowanie bardziej wchłonęła sok z cytryny niż szparagi, przez co jest delikatny kontrast między warzywami. Także w strukturze, ponieważ szparagi stały się miękkie i kremowe, natomiast rzodkiewka pozostała lekko krucha.
Warzywa posypałam sezamem, tak dla zdrowia, jak i dla nadania potrawie lekko azjatyckiego wyglądu. Jeszcze lepiej by się pewnie prezentowało przy makaronie ryżowym, ale z kokardkami było szybciej. Niemniej, jeśli wybierzecie makaron ryżowy, danie będzie całkowicie bezglutenowe.


MAKARON ZE SMAŻONYMI SZPARAGAMI I RZODKIEWKAMI
wegański, bezglutenowy (opcjonalnie)

Porcja dla 2 osób

Składniki:
  • 4 duże zielone szparagi (lub 8 mniejszych)
  • 8 dużych rzodkiewek
  • 1 łyżka oleju do smażenia
  • 1 łyżka oleju nierafinowanego
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka sezamu (u mnie czarny i biały niełuskany)
  • 1 łyżeczka curry (moje było dosyć ostre)
  • 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego
  • sól, pieprz - do smaku
  • dowolny makaron do podania



Wykonanie:
  1. Makaron gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  2. Szparagi myję, obieram końcówki (w starszych należy odłamać). Kroję w około 0,5 - 1,0 cm plasterki.
  3. Na patelni rozgrzewam olej do smażenia. Wrzucam szparagi i przesmażam na małym ogniu przez około 10 minut, aż będą al dente.
  4. Rzodkiewki myję, odcinam listki i zużywam np. do przygotowania pasty kanapkowej (klik). Korzonki kroję w ósemki i dorzucam do szparagów, nieznacznie podkręcam grzanie pod patelnią.
  5. Gdy skórka rzodkiewek zrobi się szklista, wsypuję nasiona sezamu i przyprawy (curry, czosnek niedźwiedzi). Podsmażam wszystko razem przez kolejne 2 minuty.
  6. Patelnię zdejmuję z ognia, warzywa doprawiam solą, skrapiam sokiem z cytryny i olejem nierafinowanym. Dokładnie mieszam. Smażone szparagi i rzodkiewki podaję z dowolnym, ulubionym makaronem.
Smacznego!


Komentarze

Popularne posty