Ciasto szpinakowe z jagodami (wegańskie)

Bardzo lubię dodawać warzywa do dań na słodko. Bardzo! Najczęściej są to chyba pieczone buraki lub dynia, często pojawia się też marchewka. Ze szpinakiem też już miałam kilka podejść. Było ciasto słodzone morelami (tutaj) i kokosowe muffinki z erytrolem (tutaj), które były przepisem wyjściowym do tej babki (a te z kolei powstały w oparciu o przepis z Trochę Inna Cukiernia.)
Tym razem jednak ciasto posłodziłam białym cukrem (z obawy o utratę zielonej barwy nie zaryzykowałam z trzcinowym ani kokosowym) a z powodu braku tłustego mleczka kokosowego użyłam napoju kokosowego i oleju kokosowego, które z powodzeniem można zastąpić innym napojem roślinnym i bezsmakowym olejem. Miałam też ochotę na lukier z wierzchu, ale na szczęście się w porę powstrzymałam, bo ciasto okazało się być wystarczająco słodkie.
Skład jest naprawdę prosty a urozmaicenie stanowią jagody, których fioletowa barwa tworzy ładny kontrast z zielonym ciastem. I mam wrażenie, że na żywo ten kolor był jeszcze ładniejszy, żywszy!


BABKA SZPINAKOWA Z JAGODAMI
bez jajek, bez laktozy

Keksówka o wymiarach 30 x 10 cm.

Składniki:
  • 1 szkl. mąki pszennej extra typ 405, lub tortowej typ 450 (160g)
  • 1 szkl. wiórków kokosowych (65g)
  • 1/2 szkl. białego cukru (125g)
  • 1/2 szkl. napoju kokosowego
  • 1/4 szkl. upłynnionego oleju kokosowego (55g)
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g świeżego szpinaku
  • 100 g mrożonych leśnych jagód


Wykonanie:
  1. Piekarnik rozgrzewam do 180 C, funkcja góra-dół. Keksówkę wykładam papierem do pieczenia.
  2. Do dużej miski wsypuję mąkę pszenną, wiórki kokosowe, proszek do pieczenia i cukier, mieszam.
  3. W blenderze kielichowym miksuję pulsacyjnie szpinak, napój kokosowy i ocet, aż powstanie koktajl. Następnie dolewam olej kokosowy i jeszcze chwilę miksuję.
  4. Do miski z suchymi składnikami wsypuję zamrożone jagody i mieszam. Dolewam zielony koktajl i delikatnie mieszam, tylko do połączenia się składników. W tym czasie jagody mogą puścić sok i delikatnie zabarwić masę, ale nie jest to bardzo istotne - podczas pieczenia barwa fioletowa się nie utrzyma i ciasto na powrót stanie się zielone. Ważne jest, żeby całkowicie nie porozgniatać jagód.
  5. Masę przekładam do foremki i wstawiam do nagrzanego piekarnika na 40 minut - sprawdzając stopień wypieczenia patyczkiem. Ciasto szpinakowe studzę na kratce, kroję dopiero jak już całkowicie wystygnie.
Smacznego!




Komentarze

Popularne posty