Pączuszki buraczano-truskawkowe z dżemem (wegańskie, bez cukru, z piekarnika)

Pączki buraczano-truskawkowe z dżemem to całkiem zdrowa opcja, jak na słodycz "od święta". Z mąki pełnoziarnistej drobno-mielonej, bez dodatku cukru rafinowanego i pieczone w piekarniku. Do tego zaliczamy porcję warzyw i owoców, bo i buraczek pieczony jest i sok z truskawek i dżemik, najlepiej domowy. Tłusty Czwartek nam nie straszny!
Pączuszki na dwa kęsy, bo niektórzy bardzo pilnują swojej diety i nawet Tłusty Czwartek musi być Fit a dzieci zwykle i tak całego pączka nie zjedzą. Jeżeli wolicie jednak coś standardowej wielkości, ale nadal niskokalorycznego, to polecam TEN przepis na drożdżówki z marcepanem i suszonymi śliwkami a po klasyczne mini donuty z buraków zapraszam TUTAJ.

Wracając to poniższych pączuszków - używałam domowego soku truskawkowego, który był lekko mętny ale rzadki. Mąką pełnoziarnista koniecznie drobno mielona, taka gruba razowa jak do chleba czy do zakwasu, tutaj niestety nie zda egzaminu. Dżem możecie użyć dowolny, mnie najbardziej smakowały kwaskowate porzeczki, ale powidła śliwkowe, takie domowe bez cukru, też będą super!

PĄCZUSZKI BURACZANE Z SOKIEM TRUSKAWKOWYM NADZIEWANE DŻEMEM
bez jajek, bez mleka, bez cukru, pełnoziarniste, z piekarnika

24 sztuki wielkości muffinek

Składniki: 

Zaczyn drożdżowy

  • 20 g świeżych drożdży
  • 1/2 szkl. domowego soku truskawkowego (135g)

Ciasto właściwe

  • cały zaczyn drożdżowy
  • 1/2 szkl. puree z pieczonych buraków (125g)
  • 1/2 szkl. domowego soku truskawkowego
  • 1/2 szkl. suszonych śliwek niesiarkowanych (110g)
  • 3 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej drobnej (450g)
  • 1/2 szkl. mąki pszennej babuni (85g)
  • 1/4 szkl. upłynnionego oleju kokosowego (55g)

Dodatkowo

  • słoik, około 240g ulubionego dżemu lub powideł (np. z czarnych porzeczek, ze śliwek)
  • tabliczka czekolady (np. mlecznej wegańskiej lub gorzkiej z 2 łyżeczkami syropu klonowego) + opcjonalnie 1 łyżka napoju roślinnego
  • liofilizowana truskawka

 

 Wykonanie:

  1. Śliwki kroję na mniejsze kawałki, zalewam sokiem truskawkowym i odstawiam na około 2 godziny. Można sok lekko podgrzać, wtedy śliwki szybciej zmiękną. Nie zagotowujemy soku!
  2. Drożdże wkruszam do miski i rozcieram drugą połową szklanki soku truskawkowego (można podgrzać do temp. 40 C, czyli tyle, że po zanurzeniu palca sok będzie lekko ciepły). Miseczkę przykrywam ściereczką i odstawiam na około 15 minut, żeby drożdże ruszyły.
  3. Olej kokosowy rozpuszczam i odstawiam aby przestygł, ale nadal pozostawał płynny.
  4. Namoczone śliwki blenduję na mus razem z sokiem, w którym się moczyły. Dodaję puree z pieczonego buraka i ponownie blenduję na gładko.
  5. Do dużej miski wsypuję obie mąki (można przesiać) i mieszam. Wlewam zaczyn drożdżowy i mus buraczano-truskawkowy. Przy pomocy miksera a hakami do ciasta drożdżowego wyrabiam ciasto przez około 5 minut (można zagniatać też ręcznie, tylko czas należy nieznacznie wydłużyć).
  6. Wlewam upłynniony olej kokosowy i miksuję do czasu, aż ciasto wchłonie cały tłuszcz - około 2 minuty. Ciasto powinno być delikatne, gładkie i elastyczne. Nie powinno kleić się do dłoni.
  7. Miskę przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na około 1-1,5 godziny, aż podwoi swoją objętość.
  8. Blachę na muffinki lekko natłuszczam olejem, albo zwykłą blachę piekarnikową wykładam papierem do pieczenia.
  9. Ciasto krótko wyrabiam ręcznie. Odrywam kawałki ciasta (tak po około 45g), robię kulkę, którą rozpłaszczam i nakładam na środek dżem. Zlepiam dokładnie brzegi tworząc kulę i umieszczam w foremce zlepieniem do dołu. Gdy wypełnię wszystkie wgłębienia, przykrywam formę ściereczką i odstawiam jeszcze na 15 minut do napuszenia. W międzyczasie rozgrzewam piekarnik do 200 C.
  10. Pączuszki piekę przez 12-15 minut, aż zaczną się z wierzchu rumienić. Trzeba być czujnym, bo przy tej barwie ciasta można łatwo przegapić odpowiedni moment. Studzę na kratce.
  11. Czekoladę rozpuszczam w miseczce umieszczonej nad garnkiem z gorącą wodą, lub w piekarniku. Wystudzone pączki buraczano-truskawkowe polewam czekoladą i posypuję kawałkami liofilizowanych truskawek.

Smacznego! 




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty