Ciasto fasolowe mocno kokosowe i tylko 4-składnikowe (wegańskie, bezglutenowe)

Sernik z fasoli, bezsernik czy fasolowe blondie. Jak zwał, tak zwał. Przy tych kombinowanych ciastach zawsze jest problem z nazewnictwem, zawsze ktoś będzie miał jakieś "ale".
To fasolowe ciasto jest bardzo wilgotne, bardzo kokosowe, nie zawiera jajek, nie zawiera ani grama twarogu, nie zawiera nawet ani grama mąki. Może to w ogóle nie jest ciasto?!
Pieczona pasta z fasoli, potrójnie kokosowa! Podana z frużeliną czereśniową. A najlepiej z frużeliną czereśniową i gałką lodów kokosowych. ❤
Frużelina czereśniowa wprowadza owocowe, kwaskowate nuty sprawiając, że ciasto nie jest mdłe.  Teoretycznie można by dodać do ciasta 5 składnik w postaci soku z cytryny. Teoretycznie, bo nie wiem czy wtedy ciasto by się nie rozjechało...


SERNIK FASOLOWY MOCNO KOKOSOWY
bez sera, bez jajek, bez mleka, bez mąki, bez tłuszczu, bez cukru rafinowanego
z frużeliną czereśniową

Tortownica o średnicy 24 cm, lub kwadratowa blaszka o boku 20cm.

Składniki:

Sernik z fasoli
  • 1 szkl. białej fasoli, suche nasiona
  • 1 szkl. wiórków kokosowych
  • 200ml tłustego mleczka kokosowego (1/2 puszki; wstrząsnięte, wymieszane)
  • 100g cukru kokosowego (około 2/3 szkl. - do smaku)
Frużelina czereśniowa
  • 350g wydrylowanych czereśni
  • 1/2 szkl. wody
  • 2 łyżki cukru kokosowego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki nasion chia


Wykonanie:
  1. Ciasto fasolowe. Fasolę przepłukuję, umieszczam w misce i zalewam dużą ilością świeżej wody. Odstawiam na 6-8 godzin do namoczenia.
  2. Fasolę ponownie płuczę, przenoszę do garnka i zalewam dużą ilością wody. Gotuję na małym ogniu do czasu, aż fasola będzie miękka. Odlewam wodę z gotowania i studzę.
  3. Do miski z fasolą wsypuję cukier kokosowy i blenduję żyrafą na pastę. Wlewam mleczko kokosowe i dalej blenduję. Na koniec wsypuję wiórki kokosowe i mieszam łyżką.
  4. Masę na bezsernik odstawiam na 10 minut, aby wiórki związały wilgoć. W tym czasie rozgrzewam piekarnik do 170 C, funkcja góra-dół.
  5. Tortownicę wykładam papierem do pieczenia - spód i boki. Nakładam masę i wierzch wyrównuję łyżką. Piekę przez około 45 minut. Gotowe ciasto studzę początkowo w uchylonym piekarniku, później na blacie, następnie wstawiam do lodówki. (Najlepiej wymienić papier i przykryć ciasto folią).
  6. Frużelina czereśniowa. Czereśnie kroję na połówki i usuwam pestki. Umieszczam w rondelku izasypuję cukrem. Odstawiam na kilka minut, aby mogły puścić sok.
  7. Do czereśni dolewam wodę, przykrywam i gotuję na małym ogniu, około 5 minut od zagotowania, aby czereśnie trochę zmiękły. Dodaję sok z cytryny i jeszcze chwilę gotuję. Rondelek zdejmuję z ognia.
  8. Do gorących czereśni wsypuję nasiona chia, mieszam dokładnie i odstawiam pod przykryciem na 10 minut. Ponownie mieszam, przelewam do słoiczków i odstawiam do wystudzenia, najlepiej do lodówki. 
  9. Ciasto fasolowe serwuję schłodzone, z porcją frużeliny czereśniowej.
Smacznego!




Komentarze

Popularne posty