Mus owocowy z porzeczkoagrestu (wegański, bez cukru)

Agar jest doskonałym roślinnym środkiem żelującym. Z jego pomocą można przygotowywać musy, galaretki, stabilizować masy na ciasta typu tofurnik. Utrudnienie jest takie, że trzeba go dobrze wyczuć, ponieważ w zależności od firmy może mieć inną moc żelującą a tym samym może być potrzeba użycia innej ilości proszku w przeliczeniu na taką samą ilość płynu. Na szczęście w razie uzyskania niezadowalających efektów, mieszankę z jego udziałem zawsze można ponownie podgrzać i odpowiednio dodać więcej agaru lub płynu, aby uzyskać pożądany efekt (czego nie da się zrobić przy użyciu żelatyny). Albo można skorygować swoje oczekiwania. ☺ Ja początkowo planowałam galaretkę owocową, ale zanim masa zdążyła odpowiednio wystygnąć, aby ocenić jej konsystencję, chłopaki zjedli połowę. Tak więc pozostałam przy czymś na kształt musu, który idealnie pasował do smarowania śniadaniowych placków. Widocznie tak miało być!
A porzeczkoagrest? Jak nazwa wskazuje, to hybryda porzeczki i agrestu. Możesz zastąpić go mieszanką porzeczek i agrestu.


MUS OWOCOWY
Z PORZECZKOAGRESTU

około 500ml

Składniki:
  • 400g owoców porzeczkoagrestu - 2,5 szklanki (albo porzeczek i/lub agrestu) + 1/2 szkl. wody
  • 2 łyżeczki agar-agar + 1/4 szkl. wody
  • 4 łyżki miodu (wege) lub syropu daktylowego/klonowego (wega) - do smaku
  • 1/2 łyżeczki kardamonu
Wykonanie:
  1. Porzeczkoagrest myję, odrywam większe łodyżki, wsypuję do garnka, wlewam pół szklanki wody i gotuję pod przykryciem przez 10 minut.
  2. Ugotowane owoce przecieram na drobnym sicie - sok zachowuję! Pulpa na kompost.
  3. Agar rozpuszczam w 1/4 szklanki zimnej wody. Wlewam do przetartych owoców, dodaję kardamon i gotuję przez 5 minut, aby aktywować agar.
  4. Do przestudzonego musu dodaję miód lub syrop - do smaku.
  5. Przelewam do pucharków, lub słoika i wstawiam do lodówki. Schłodzony mus owocowy wykorzystuję w takich samych okolicznościach, jak typowy dżem, np. smarując nim chleb, placki, gofry. Lub tworzę z niego deser, np. dodając na wierzch lody i owoce. Pycha! ☺
Smacznego!


Komentarze

Popularne posty