Matnakash - tradycyjny chleb ormiański

We wrześniowej piekarni przygotowywaliśmy Matnakesz - płaski chlebek ormiański. Jego nazwę można przetłumaczyć jako „wyciągnięty palcami”, co odnosi się to do sposobu przygotowywania chleba.

Matnakasz jest idealny do maczania w hummusie, lub przygotowania tradycyjnych kanapek. W Armenii podawany praktycznie do wszystkiego. Jest formowany ręcznie na kształt owalnego placka. Ma delikatną, chrupiącą skórkę i miękkie wnętrze. I jest pyszny!

MATNAKASH - tradycyjny chleb ormiański
na drożdżach

oryginalny przepis – Hub Pages

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej chlebowej, typ 650 + 30g na glazurę
  • 350 ml wody + 150 ml na glazurę
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli nierafinowanej
  • 1 łyżeczka suszonych drożdży
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 2-3 łyżki oliwy


Wykonanie:

  1. Do miski wlewam 1 szklankę (250 ml) ciepłej wody i wsypuję drożdże. Mieszam i odstawiam na około 5-10 minut, żeby drożdże całkowicie się rozpuściły i aktywowały.
  2. Dodaję około 200-250 g mąki i ponownie mieszam. Zaczyn powinien mieć taką samą konsystencję jak owsianka i nie może spływać z łyżki. Pozwalam zaczynowi „oddychać” przez około 10 minut, następnie przykrywam miskę i umieszczam ją w ciemnym, ciepłym miejscu na 2-3 godziny, aby podwoił objętość.
  3. Pozostałe sypkie składniki: resztę mąki, sól i cukier, wsypuję do innej (większej) miski i dodaję gotowy zaczyn. Ciasto delikatnie rozcieram rękami (bez łyżki). Od czasu do czasu dolewam ciepłą wodę (pozostałe 100 ml) i dokładnie wyrabiam. Gdy ciasto jest jednolite, ale lepkie, wlewam 2 łyżki oleju lub oliwy i dalej wyrabiam, aż zostanie cała wchłonięta. Ciasto na końcu nie może przyklejać się do rąk , musi być miękkie i elastyczne.
  4. Ciasto formuję w kulę i ponownie przekładam do natłuszczonej miski. Przykrywam i odstawiam do wyrośnięcia na około 1-2 godziny, aż podwoi swoją objętość.
  5. W międzyczasie przygotowuję glazurę. Do rondelka wlewam 150 ml zimnej wody, wsypuję 30 g mąki, mieszam i stawiam na małym ogniu. Gotuję powoli i ciągle mieszam. Gdy mieszanka przybierze gęstą konsystencję kremu, zdejmuję ją z ognia i odstawiam do wystudzenia.
  6. Wyrośnięte ciasto chlebowe dzielę na dwa równe kawałki. Natłuszczonymi dłońmi formuję chlebki, od razu na kawałkach papieru do pieczenia (tutaj formowanie) i nakładam glazurę na powierzchnię. U mnie z glazury wyszedł krochmal, więc rozsmarowywałam go łyżeczką na wierzchu bochenków.
  7. Chlebki odstawiam na 20 minut, aby odpoczęły. W międzyczasie rozgrzewam piekarnik do 230 C (u mnie to max) razem z naczyniem żaroodpornym wypełnionym wodą. W piekarniku podczas pieczenia powinno być dużo pary, żeby chleb nie wysechł.
  8. Matnakash wstawiam pojedynczo, piekę na środkowej półce przez około 20 minut, aż nabiorą złoto-brązowego koloru.

Smacznego!




Matnakasz na blogach:
Konwalie w kuchni
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Rodzinnie roślinnie
Tajemnice smaku
Zacisze kuchenne

Komentarze

  1. Piękny, przyrumieniony i wypieczony. I 'pociągnięcia palcami' świetnie się zaznaczyły. Dziękuję za wrześniowe spotkanie w naszej Piekarni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Śliczny!
    Dziękuję za wspólny czas. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pyszny i rumiany :-) Również upiekłam drożdżową wersję. Dziękuję za wspólny czas, do następnego razu :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję!
      Wygląda na to, że tym razem wersja drożdżowa wygrała jednogłośnie :)

      Usuń
  4. Perfekcyjnie uformowany i smakowicie wypieczony. Dziękuję za wspólne pieczenie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Perfekcyjnie upieczony:-) Do następnego razu!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty