Pasztet pomidorowy (wegański, bezglutenowy)

Pasztety są bardzo wdzięcznym daniem! Po pierwsze, przemycamy do naszej diety strączki. Po drugie, przygotowujemy jedno danie a w zależności od potrzeb mamy albo smarowidło na kanapki, albo kotleta do obiadu. Ponieważ ilość nie jest mała, to najczęściej starczy i na jedno i na drugie, więc mamy posiłek przynajmniej na dwa dni. Po wtóre, pasztet pieczemy wcześniej a późniejsze zrobienie z niego kotletów to tylko chwila moment, więc jest dobrą opcją przy organizacji Świąt czy innych większych imprez, gdy czasu mamy jak na lekarstwo, bo przecież inne pyszności czekają w kolejce.

Pasztet z suszonymi pomidorami cieszy się dość dużym powodzeniem, więc dzisiejsza propozycja też powinna Wam przypaść do gustu. Zamiast kaszy gryczanej jest jaglana, czerwoną soczewicę wymieniłam na czarną fasolę. Dla wzmocnienia pomidorowego smaku dodałam jeszcze koncentrat pomidorowy. Wyszło mega pysznie!

 

PASZTET POMIDOROWY
wegański, bezglutenowy

Keksówka o wymiarach 10 na 30 cm.

Składniki:

  • 1 szkl. kaszy jaglanej, suche ziarna (około 760g po ugotowaniu)
  • 1 szkl. czarnej fasoli, suche ziarna (około 450g po ugotowaniu)
  • 1 słoik suszonych pomidorów w oleju (całość, około 240g)
  • 1/2 słoika koncentratu pomidorowego (100g)
  • 1 łyżka ziół prowansalskich
  • 2 łyżeczki czosnku mielonego w proszku (lub czosnku niedźwiedziego)
  • 1 łyżeczka soli nierafinowanej
  • 1/2 łyżeczki cynamonu cejlońskiego

 
Wykonanie:

  1. Czarną fasolę namaczamy w zimnej wodzie przez około 8 godzin. Po tym czasie wodę wylewamy, fasolę przenosimy do garnka i zalewamy dużą ilością świeżej wody. Gotujemy około 40 minut, aż fasola będzie miękka. Wodę odlewamy, fasolę studzimy.
  2. Kaszę jaglaną wsypujemy na sito, przelewamy gorącą wodą, następnie zimną. Gdy będzie czysta, przenosimy do garnka i zalewamy 2 szklankami świeżej wody (najlepiej wrzątkiem). Gotujemy pod przykryciem do czasu, aż kasza wchłonie cały płyn. Odstawiamy do przestudzenia.
  3. Do miski przenosimy ugotowaną fasolę, wlewamy całą zawartość słoika z suszonymi pomidorami (pomidory można dla ułatwienia pokroić), dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy. Przy pomocy ręcznego blendera rozcieramy wszystko na pastę.
  4. Dodajemy kaszę jaglaną i jeszcze trochę blendujemy do uzyskania w miarę gładkiej konsystencji.
  5. Masę przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do gorącego piekarnika. Pieczemy 60 minut w 180 C. Upieczony pasztet pomidorowy wyjmujemy z foremki i studzimy. Kroimy dopiero po całkowitym wystudzeniu. Przechowujemy w lodówce.

Smacznego!



Komentarze

Popularne posty