Cynamonowe bułeczki na zakwasie (wegańskie)

Jesień pachnie cynamonem! I pieczoną dynią 😉

Kiedy tylko zobaczyłam te cynamonowe bułeczki u Amber, wiedziałam, że muszę dołączyć do listopadowej piekarni! Zadanie nie było łatwe, bo w oryginale bułeczki są zdecydowanie wegetariańskie, ale odrobina wyobraźni i oto one: wegańskie cynamonowe bułki z serową glazurą!

Jakie kluczowe zmiany poczyniłam?
Zamiast mleka - napój orkiszowy,
zamiast masła - margaryna roślinna,
zamiast jajek - purée z pieczonej dyni
zamiast sera - naturalne tofu.
Da się? Da się!

 Oczywiście rolowanie jeszcze jest do dopracowania, ale poza tym wyszły super!

Glazura serowa idealnie dopełnia całość, ale bez niej cynamonowe bułeczki też są bardzo smaczne.

Bułki cynamonowe - cinnamon rolls
 

CYNAMONOWE BUŁECZKI NA ZAKWASIE Z GLAZURĄ "SEROWĄ"
bez laktozy, bez jajek, pieczone

12-15 bułek, u mnie blacha o wymiarach 28 x 34 cm (to moja największa, piekarnikowa), ale jeszcze większa będzie lepsza.
Całkowity czas przygotowywania bułek, to około 8 godzin, więc albo zaczynamy rano, albo uwzględniamy nocną przerwę.

Oryginalny przepis The perfect Loaf, poniżej przepis z moimi zmianami.

Składniki:

ciasto na zakwasie

  • 480g mąki pszennej chlebowej, typ 650
  • 260g puree z pieczonej dyni - miałam dynię olbrzymią, o bardziej wodnistym miąższu
  • 200g dojrzałego zakwasu żytniego
  • 200g margaryny roślinnej bez soli (miałam Alsan)
  • 100g napoju roślinnego (np. orkiszowego) - lub więcej, jeżeli używasz cukru pudru, lub masz mączystą dynię, np. hokkaido
  • 50g melasy winogronowej (lub innego płynnego słodu) - można zastąpić cukrem pudrem i wtedy zwiększyć minimalnie ilość napoju roślinnego
  • 11g soli

Bułki cynamonowe - cinnamon rolls

cynamonowy krem - nadzienie do bułek

  • 215g cukru trzcinowego nierafinowanego (z nutą wanilii)
  • 40-50g margaryny roślinnej, upłynnionej
  • 40g mąki pszennej chlebowej, typ 630
  • 6g cynamonu (2 łyżeczki)
  • szczypta soli (max 1/4 łyżeczki) 

serowa glazura z tofu

  • 180g tofu naturalnego (1 kostka)
  • 120g cukru trzcinowego nierafinowanego (z nutą wanilii)
  • 3-4 łyżki soku z cytryny - do smaku
  • napój roślinny - do odpowiedniej konsystencji (opcjonalnie)
  • 1/2 - 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)

Bułki cynamonowe - cinnamon rolls

 Wykonanie:

  1. Na początek wyjmuję z lodówki margarynę i kroję na kawałki.
  2. Mieszam ze sobą mokre składniki, tj. melasę z winogron, puree z dyni i napój orkiszowy (w temperaturach lodówkowych) oraz zakwas żytni (w temperaturze pokojowej). Akurat miałam wolny tylko głęboki talerz, więc po prostu zamieszałam łyżką.
  3. Do dużej miski wsypuję mąkę pszenną i sól. Włączam mikser wyposażony w haki do ciasta drożdżowego, zaczynam miksować na niskich obrotach i po łyżce dodaję płynne składniki do suchych, tylko do czasu, aż się połączą. Odstawiam pod przykryciem na 10 minut.
  4. Ponownie przystępuję do miksowania ciasta, tym razem na średnich obrotach, przez około 5-6 minut. Ciasto powinno odchodzić od boków miski, ale nie musi usuwać się z dna.
  5. Zmniejszam obroty miksera i dodaję margarynę, rozmiksowując w cieście po kolei każdy kawałek. Może to zająć około 10 minut, ale ja miksowałam dużej, żeby ciasto dobrze wchłonęło tłuszcz. W tracie dodawania margaryny ciasto zrobiło się rzadsze, ale przy dłuższym miksowaniu ponownie zaczęło delikatnie odchodzić od ścianek miski.
  6. Miskę z ciastem przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce na 2 godziny do fermentacji, w międzyczasie rozciągam i składam ciasto w misce 4 razy (tak jak się składa chleb na zakwasie). Ciasto będzie bardzo delikatnie, ale pozwoli ze sobą pracować a z każdym kolejnym składaniem będzie coraz lepiej.
  7. Po ostatnim złożeniu przykrywam miskę folią i wstawiam ciasto do lodówki na minimum 2 godziny (optymalnie 3-4, ale można je zostawić nawet na całą noc) - moje siedziało w lodówce niewiele ponad 3 godziny. Ciasto musi być całkowicie schłodzone i jędrne przed wałkowaniem, więc nie skracaj tego etapu! Można też schłodzić wałek, wkładając go do zamrażarki na kilkanaście minut przed wałkowaniem.
  8. Przed wyjęciem ciasta z lodówki przygotowuję nadzienie - w misce mieszam suche składniki, wlewam do nich upłynnioną margarynę i rozcieram, niekoniecznie na gładką masę. Można to zrobić wcześniej, ale wtedy należy miskę szczelnie przykryć, bo cukier trzcinowy szybko wysycha.
  9. Powierzchnię roboczą wysypuję mąką. Przekładam schłodzone ciasto i rozwałkowuję na prostokąt o długości boków około 28 na 56 cm - dłuższe boki góra/dól, krótsze po bokach. Przy pomocy noża unoszę kawałki ciasta i podsypuję mąką, żeby się nie kleiło do blatu - mnie to nie do końca wyszło i stąd problemy przy rolowaniu.
  10. Na ciasto równomiernie wykładam krem cynamonowy, zostawiając margines wolny przy górnej krawędzi, żeby łatwiej było skleić roladę. Zwijanie zaczynam od brzegu najbliżej mnie. Staram się ciasto skręcać dosyć ciasno, wtedy łatwiej będzie kroić a bułki będą miały ładniejszy kształt.
  11. Ostrym nożem odkrawam porcje o szerokości około 4-5 cm, układam bokiem na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiam niewielkie odstępy, aby bułeczki mogły wyrastać. Blachę przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do napuszenia, na 2 godziny (jakby ciasto się zbytnio nagrzało, to można wcześniej włożyć je na kilkanaście minut do lodówki). Nadzienie może miejscami wypływać z bułek, to normalne zjawisko i nie ma czym się przejmować.
  12. Piekarnik rozgrzewam do 200 C, funkcja góra/dół. Cynamonowe zawijaski piekę przez około 25 minut, aż będą rumiane z wierzchu. Upieczone studzę na kratce.
  13. Przygotowuję glazurę serową - do pokruszonego tofu dodaję sok z cytryny (można to zrobić wcześniej i tofu z sokiem z cytryny wstawić do lodówki, aby przyjęło smak). Do cytrynowego tofu wsypuję cukier i blenderem "żyrafą" rozcieram wszystko na gładką pastę. Na koniec dodaję ekstrakt waniliowy i ewentualnie więcej soku z cytryny. Można naczynie z tofu-serem wstawić na ciepłej wody i wtedy miksować - lepiej się rozpuści cukier. Można też wcześniej zmielić cukier trzcinowy na puder.
  14. Wystudzone cinnamon rolls smaruję glazurą serową i zjadam w towarzystwie aromatycznej kawy lub herbaty.

Smacznego! 

Bułki cynamonowe - cinnamon rolls

Bułki cynamonowe - cinnamon rolls

Bułki cynamonowe - cinnamon rolls

Razem ze mną, cynamonowe bułeczki piekli autorzy blogów:

Konwalie w kuchni
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Moja Akademia Smaku
Moje małe czarowanie

Komentarze

  1. Wspaniałe! Dodałaś jeszcze dynię.
    Dziękuję za wspólny listopadowy czas w Piekarni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne bułeczki , smak jesienny- dynia i cynamon.
    Dzięki za wspólne pieczenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, dynia i cynamon to moje jesienne smaki!

      Usuń
  3. Smakowicie wyglądają Twoje bułeczki a dodatek puree z dyni zapisuję sobie na kolejne pieczenie. Do kolejnego wspólnego pieczenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) A dodatek dyni polecam i niezmiernie ciekawa jestem Twoich wrażeń, w porównaniu z ciastem na jajkach. Do kolejnego!

      Usuń
  4. Inaczej ale równie pięknie i smakowicie. Pozdrawiam jesiennie i do nastepnego wypiekania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Smakowicie, oj tak! Tylko moje mniej krągłe w porównaniu do Waszych :D
      Pozdrawiam!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty