Falafel z burakiem i jarmużem (wegański, bezglutenowy, smażony)

Dawno nie było falafeli, a Młody je lubi. Za to ostatnio nie lubi warzyw, surówek już w szczególności! W związku z tym, postanowiłam warzywa dodać do falafeli. Ponieważ miałam w planach mielenie pieczonych buraków, to postanowiłam od razu dodać ich trochę do ciecierzycy. Zwłaszcza, że nie miałam ochoty na rozbieranie i mycie maszynki pomiędzy mieleniami.

Falafele są delikatne z chrupiącą skórką. Nie rozpadają się przy przewracaniu, ale więcej buraków już nie radzę dodawać, bo wtedy może być problem. Jeżeli chodzi o kolor, to wyszły lekko różowe, co akurat można uznać za atut. Burak nadaje falafelom także lekkiej słodyczy, chociaż sam w sobie nie jest raczej wyczuwalny. Jarmuż też nie wpływa zbytnio na smak, tak więc nielubiący jarmużu i/lub buraków nie powinni wybrzydzać. Młody zjadł falafele ze smakiem!

Moje falafele z burakiem i jarmużem podałam w towarzystwie kiszonej kapusty, sosu z pieczonej żółtej papryki i dyni oraz kromką chleba orkiszowo-żytniego z kurkumą. Dużo antyoksydantów i dużo żółtego koloru.
Soli nie dodałam, bo jest już obecna w czubrycy i sosie sojowym.

Falafele z pieczonym burakiem i jarmużem

FALAFEL Z BURAKIEM I JARMUŻEM
bez jajek, bez mąki, smażony

około 36 sztuk

Składniki:

  • 2 szkl. ciecierzycy (cieciorki), suche ziarna
  • 1/2 szkl. zmielonych pieczonych buraków (150g)
  • 1/2 szkl. ciasno ubitych, siekanych liści jarmużu (18g)
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki czubrycy zielonej
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżeczka kuminu (kminu rzymskiego - nie mylić z kminkiem)
  • olej do smażenia
Falafele z pieczonym burakiem i jarmużem

Wykonanie:
  1. Nasiona ciecierzycy wsypuję do dużej szklanej miski, zalewam 6 szklankami przefiltrowanej wody, dodaję łyżeczkę sody i odstawiam do namoczenia na całą noc.
  2. Rano przepłukuję ciecierzycę na sicie lub durszlaku.
  3. W maszynce do mielenia najpierw mielę pieczone buraki (piekłam większą ilość, także do włożenia w słoiki), odstawiam. Później, do drugiej miski mielę ciecierzycę, do której dodaję odmierzoną ilość buraków.
  4. Jarmuż myję, osuszam, wykrawam grubsze łodygi a liście siekam. Można użyć też jarmużu mrożonego, siekanego (tak przechowuję jarmuż, gdy zakupię większą ilość).
  5. Czosnek obieram i przeciskam przez praskę.
  6. Do zmielonej masy dodaję jarmuż, czosnek i przyprawy, mieszam ręcznie, następnie nakrywam miskę folią i wstawiam do lodówki na minimum 30 minut. 
  7. Na patelni rozgrzewam olej, najlepiej jeżeli warstwa oleju będzie przykrywała dno. Falafele formuję przy użyciu specjalnej ręcznej maszynki, ale równie dobrze można to robić ręcznie, pamiętając tylko, żeby je dobrze uklepać i że były niezbyt duże.
  8. Uformowane falafele smażę po kilka minut z obu stron, aż będą rumiane. Odsączam na ręczniku papierowym. Podaję z porcją surówki i ulubionym sosem. Falafela można też włożyć w bułkę.

Smacznego!

Falafele z pieczonym burakiem i jarmużem

Falafele z pieczonym burakiem i jarmużem

Falafele z pieczonym burakiem i jarmużem

Komentarze

  1. Świetnie się prezentuje, bardzo do mnie przemawia taka wzbogacona forma

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo i serdecznie polecam, szczególnie dodatek buraka :)

      Usuń
    2. jest w planie do robienia

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty